Raj pre cyklistov

Zdolajte 415 km značených cyklotrás

Turčiansky región je ako stvorený pre vášnivých cyklistov. V Turci sa nachádza až 415 km značených a udržiavaných cyklotrás. Obľúbené sú aj neznačené trasy alebo horská cyklistika. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že v okrese Martin sa na bicykli dostanete prakticky kdekoľvek. Cyklistické trasy sú obľúbené najmä kvôli prekrásnym výhľadom, prírode a rôznorodosti terénu. Cyklotrasy v sebe kombinujú rovinky, stúpania i náročnejší strmý terén. Využite priestor na aktívnu dovolenku spoznávaním krás Turca zo sedla bicykla.

Turčianska cyklomagistrála

Najdlhšia cyklotrasa v regióne Turiec. Trasa č. 032 prechádza celým Turcom až do Kremnice (87,8 km). Časť, ktorá sa nachádza v Turci má dĺžku približne 55 km a prechádza z Vrútok až do Turčianských Teplíc. Terén cyklotrasy je asfaltový a pomerne málo frekventovaný. Stredne náročná obtiažnosť trasy je definovaná mnohými stúpaniami a dlhými zjazdmi. Prevýšenie je odhadované na 990 m. Výnimočnosť trasy spočíva najmä v okolitej prírode podhoria Veľká Fatra. Terén je kvalitný, výborne upravený a bezpečný.

Cyklotrasa vedie z Vrútok cez Turčianske Kľačany-Sučany-Sklabinský Podzámok-Turčianske Jaseno- Necpaly-Blatnica-Mošovce a končí v Turčianských Tepliciach. Počas cyklistiky si môžete urobiť

niekoľko zastávok. Za zmienku stojí hrad Sklabiňa, múzeum Karola Plicku v Blatnici, dom Jána Kollára v Mošovciach alebo si môžete oddýchnuť v aquaparku Turčianske Teplice. Na trase sa nachádzajú tri výhliadky, cykloodpočívadlo a informačno-náučné tabule, vďaka ktorým Turiec lepšie spoznáte.

Tanková cesta

Cyklotrasa, ktorá nesie názov Tanková cesta patrí medzi trasy s miernou obtiažnosťou. Trasa č. 5470 je dlhá 15 km a prechádza cez Lúčanskú Malú Fatru. Terén Tankovej cesty sa priamo viaže na jej názov tým, že sa v minulosti cesta využívala ako vojenská tanková cesta. Asfaltový povrch je na niektorých úsekoch značne poškodený, avšak, poradí si s ním každý typ bicykla. Tento úsek je vyčlenený výhrade pre bicykle ako cyklocesta a zriedkavo natrafíte na vozidlá.

Krajinárske územie s prekrásnymi výhľadmi obohatí vašu cyklistiku o nezabudnuteľné zážitky. Cyklotrasa prechádza územím Martin – Bystrička – Lázky – Trnovo – Trebostovo – Turčiansky Peter – Košťany nad Turcom a prejsť môžete až do obce Valča. Celá trasa je značená rozdeľovníkmi. V závere pri obci Trnovo sa môžete pripojiť na Znievsku cyklotrasu č. 2415. Nad Bystričkou sa nachádza jediná rozľadňa tejto cyklotrasy, ktorá vám poskytne výhľady na mesto Martin a okolitú prírodu Turca. Za zmienku stoja výhľady na Lysec, Tlstů, Ostrú, Drienok a fatranské tisícpäťstovky Borišov, Ploská a Ostredok.

Cyklotrasa vedie pekným prírodným prostredím popri lesoch a lúkach. Cyklistov čakajú príjemné stúpania, rovinky i dlhé zjazdy.

Náučné cyklotrasy

V regióne Turiec je vybudovaných množstvo značených cyklotrás pre priaznivcov cyklistiky i kultúry. Tieto značené trasy sú zostavené tak, aby ste prejazdom tematickej cyklotrasy spoznali významné miesta spojené s historickým životom ľudí a dejinami Turca. Na všetkých náučných cyklotrasách sa nachádzajú informačné tabule, ktoré vám priblížia danú oblasť a jej významné miesta. 

Medzi náučné cyklotrasy patrí Turčianska hradná cesta, ktorá je zameraná na objavovanie ruín starých turčianských hradov. Na trase sa nachádzajú ruiny Sklabinského hradu, Znievskeho hradu a Blatnického hradu.

Turčianska gotická cesta

Ďalšou zaujímavou cyklotrasou je cesta nazývaná Turčianska gotická cesta. Cyklotrasa je sprievodcom po zachovaných sakrálnych pamiatkach prevažne gotickej architektúry. Gotickú cestu môžete zahájiť v Martine návštevou Kostola sv. Martina a návštevou unikátu v podobe zachovaného dreveného kostola sv. Štefana Kráľa z Rudna, ktorý sa nachádza v Múzeu slovenskej dediny. Následne v Dražkovciach návštevou Kostola sv. Heleny cez Dolný Kalník prejdete do Turčianskeho Jasena, kde na vás čaká Kostol sv. Margity. Pokračujte do obce Belá-Dulice, kde návštívite kostol božieho tela, následne v obci Necpaly Kostol sv. Ladislava. Prejdete cez obec Košťany nad Turcom do obce Trebostovo, Kláštora pod Znievom, kde sídli Kaštieľ a kostol Blahoslavenej Panny Márie a Kostol sv. Mikuláša. Prejdite cez obec Tučiansky Ďur, Socovce, Blažovce až do obce Jazernica, kde sa nachádza kostol sv. Barbory.

Za turčianskou šľachtou

Cyklotrasa Za turčianskou šľachtou vás prevedenie dejinami najznámejších turčianskych šľachtických rodín ich kaštieľami a kúriámi. Na trase natrafíte a spoznáte prekrásne stavby z obdobia renesancie, baroka a klasicizmu. Niektoré sú opustené, niektoré obývané. Ich majestátnosť uchváti aj človeka, ktorý o dejiny nejaví záujem. Na trase môžete vidieť kaštiele, ako napríklad Plátyovský kaštieľ a Tarnóciovský kaštieľ v Turčianských Tepliciach, Kaštieľ v Mošovciach patriaci rodu Révaiovcov, Révaiovský kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, ktorého výnimočnosť spočíva v rozlohe a prislúchajúcemu botanickému parku. Ďalší Révaiovský kaštieľ v obci Trebostovo alebo kaštiele rodov Benickovských v Beniciach, kde sa môžete aj občerstviť v reštaurácií alebo rodu Rakovských v Rakove.

K osobnostiam, ktoré preslávili Turiec

K osobnostiam, ktoré preslávili Turiec je trasa, ktorá je venovaná významným osobnostiam Turca. Cyklotrasa vedie celou oblasťou Turca a môžete na trase navštíviť miesta spojené s menami ako Andrej Lettrich, Mikuláš Galanda, Karol Kuzmány, M.M. Hodža, Ján Kollár, Karol Plicka, Maša Haľamová, Frico Kafenda, Martin Benka, Andrej Kmeť, Hana Zelinová a mnoho iných. Je zrejmé, že Turiec dal slovenským dejinám mnoho významných mien, ktore formovali slovenské oblasti vedy, umenia, kultúry, politiky či spoločenský život ako taký. Vychutnajte si trasu a navštívte múzeá, pamätné izby, sochy alebo posledné miesta odpočinku týchto osobností.

Cesta národných dejín

Cyklotrasa nazývaná Cesta národných dejín je venovaná slovenskému národnému hnutiu. Trasa kopíruje cestu k osobnostiam, ktoré preslávili Turiec, nakoľko má Turiec a osobnosti v ňom pôsobiace nezastupiteľný význam vo formovaní histórie slovenského hnutia. Okrem múzeí, pamätných izieb a sôch spojených s významnými osobnosťami môžete na uvedenej trase navštíviť kultúrne pamiatky spojené so slovenským národným hnutím. Part medzi ne Matica slovenská, Národný cintorín, Národný dom, Memorandové námestie, Budovu Tatra Banky alebo gymnázium V. P. Tótha, ktoré bolo jedným z prvých troch slovenských gymnázií.

Horská cyklistika a downhill

Región Turiec je bohatá a vhodný na horskú cyklistiku. Ak patříte medzi tých, ktorí si cyklistiku užijú v náročnejšom horskom teréne s rôznymi nástrahami a prekvapeniami odporúčame vám navštíviť miesta ako Martinské hole, Jasenská dolina, Valčianska dolina, Gaderská dolina alebo Necpalská 

dolina. Tieto trasy nie sú značené ako cyklotrasy ale vo veľkej miere ich zvládne každý bežný horský bicykel. Odmenou pre vás bude prekrásna okolitá príroda, čistý vzduch a možno s trochou šťastia natrafíte aj na nejaké lesné zviera. 

V Turci si na svoje prídu aj vyznávači adrenalínovej formy cyklistiky, ktorá sa nazýva downhill. V Turci sa nachádza niekoľko udržiavaných downhillových tratí. Jednou z nich je trať v Summer parku Martinky, kde môžete okúsiť downhillový zjazd. Trať na Martinských holiach sa radí svojou náročnosťou a prevedením medzi jedny z najlepších na Slovensku. Ďalší nájdete v Bike parku Jasenská dolina.

Overte si, či váš termín voľný