Ferrata HZS Martinské hole

Objavte krásu prvej slovenskej ferraty

Vôbec prvá vybudovaná ferrata na Slovensku sa nachádza práve v Martine. V roku 2014 ju dobrovoľníci z Horskej záchrannej služby (HZS) vybudovali a sprístupnili verejnosti. Martinská ferrata je nenáročná a poteší skôr lezcov začiatočníkov. Dĺžka trasy je 12,3 km s prevýšením 785 m, čo by ste časovo mohli zvládnuť za 4 až 5 hodín. 

Martinská lezecká trasa nie je vhodná pre malé deti a taktiež nie je vhodná pre lezcov bez vhodnej lezeckej výbavy. Minimom potrebným na prejdenie trasy je kvalitná turistická alebo ferratová obuv, helma, rukavice, prípadne lezecký sedák. V zime oceníte mačky. Ferrata je prístupná skoro počas celého roka s výnimkou dvoch uzáver a je bezplatná. Pri vstupe na trasu sa môžete rozhodnúť medzi dvomi stupňami náročnosti, pričom jedna je ľahšia a druhá ťažšia. Na oboch trasách vás čaká prekrásna príroda, mosty, rebríky a lozenie po skalách. Celá trasa ferraty vedie cez roklinu popri Pivovarskom potoku. Ferrata je dobre značená a bezpečná s množstvom úchytov, kotvení a stupačiek. 

Ku ferrate sa veľmi ľahko dostanete smerom z mestskej časti Martin – Stráne po červenej turistickej značke, ktorá vedie lesom až ku potoku, kde trasa začína. Po výbere obtiažnosti trasy B (ľahšia) alebo C (ťažšia) si môžete začať užívať prírodu a príjemné stúpanie, ktoré si pre vás táto ferrata pripravila. Obe trasy končia na modrej turistickej značke, ktorá vás zavedie priamo na chatu Martinské hole. V prípade, že nemáte vlastnú ferratovú výbavu môžete kontaktovať Penzion Ferrata Martinské hole. Ferrata v Martinských má naozaj čo ponúknuť

Overte si, či je váš termín voľný