Prírodne krásy regiónu Turiec

Spoznávajte Turčiansku kotlinu aktívne

Turčianska kotlina sa pýši nielen historickým a kultúrnym bohatstvom ale aj bohatstvom prírodným. Kotlina zovretá pohoriami Malá a Veľká Fatra ponúka 2 Národné parky a 34 chránených území. Z pohľadu fauny a flóry patrí Turčianska kotlina medzi jedny z najvzácnejších a najzaujímavejších území Slovenska. Martin a jeho okolie ponúka množstvo značených turistických chodníkov, náučných chodníkov, jaskynných útvarov, skalných stien a vrcholov s neprekonateľnými výhľadmi.

Tlstá a Ostrá

Vrchy západnej Veľkej Fatry tvoria dominantu horného Turca. Na oba vrchy sa dostanete po značkovaných turistických trasách. Výstup je mierne náročný a trvá približne 6 hodín. Vrchol Tlstej sa pýši v nadmorskej výške 1373 m.n.m a vrchol Ostrej vo výške 1263 m.n.m. Vrchol Ostrá je skalnatého charakteru a je z neho prekrásny výhľad na celú Turčiansku kotlinu. Na vrchole Tlstá je súvislý trávnatý porast a taktiež je z neho rozhľad na celú Turčiansku kotlinu.

Trasa na oba vrcholy začína v závere Gaderskej doliny (Obec Blatnica) odkiaľ budete kráčať po žltej turistickej značke. Na rázcestí sa pripojíte na modrú turistickú značku, ktorá vedie ku jaskyni Mažarná. Dĺžka jaskyne je 130 m a v minulosti sa v nej našli významné archeologické nálezy dokumentujúce život a osídlenie Turca z doby bronzovej. Našli sa tu pozostatky jaskynného medveďa a taktiež výbušniny z obdobia SNP. Od jaskyne pokračujete miernym stúpaním po modrej turistickej značke až ku vrcholu Tlstej.

Z Tlstej sa nenáročnou hrebeňovkou dostanete po zelenej turistickej značke na Zadnú Ostrú. Trasa vedie cez Ľúbenú a Bágľov kopec. Prechodom hrebeňovky sa môžete kochať nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu. Výstup na vrchol Ostrej vedie po skalnatých schodoch s reťazami. V závere prejdete cez skalnaté okno, ktoré ponúka výhľady na všetky svetové strany. Výstup nie je náročný zvládnu ho aj zdatnejšie deti. Z Ostrej zostupujete po žltej turistickej značke ku bralu Muráň a odtiaľ po modrej značke do obce Blatnica.

Turistika na Tlstú a Ostrú má celodenný charakter. Absolvovať môžete aj dva separátne výstupy, avšak, odporúčame absolvovať výstup na oba vrcholy cez hrebeňovku. Trasa je prístupná celoročne. V zime je vhodné mať adekvátnu výbavu, ktorá zahŕňa minimálne mačky, návleky a turistické palice. V zimných mesiacoch býva na vrchole hustá hmla a bohatá nádielka snehu, kde sa dá ľahko zablúdiť. Občerstviť sa po turistike môžete v Gaderskej doline v penzióne Gader.

Lysec

Vrch vo Veľkej Fatre s nadmorskou výškou 1381 m.n.m. Výstup na Lysec je nenáročný vhodný aj pre rodiny s malými deťmi. Časová náročnosť výstupu je približne 5 hodín. Začiatok turistiky začína na priestrannom parkovisku pod lyžiarskym vlekom v Jasenskej doline stredisko Kášová. Parkovanie je bezplatné a otvorené denne.

Turistika na Lysec sa začína na žltej turistickej značke vedúcou cez les, ktorý slúži ako zjazdárska trať pre vyznávačov downhillu. Zjazdárske pásmo v lese meria približne 500 m. Trasa je typická miernym stúpaním. Nad lesom sa rozprestiera trávnatá lúka Medzijarky, kde sa nachádza rázcestie  zelenej a žltej turistickej trasy. Pokračovaním po zelenej trase ku vrcholu Lysec sa vám budú odkrývať krásne výhľady na vrcholy Malej Fatry. V tejto časti začína strmé stúpanie po lúčnom teréne. Nádherné panoramatické výhľady vás budú sprevádzať počas celej trasy až ku vrcholu. V jednom mieste sa nachádza drevená koliba, ktorá je pre verejnosť zatvorená. Vrchol Lysca je považovaný za jeden z najkrajších vyhliadkových bodov. Vrátiť sa môžete po rovnakej trase, ktorou ste išli na vrchol alebo po modrej turistickej značke cez Grúň až do strediska Kášová. Trasa zostupu je strmá v nepriaznivom počasí blatistá, preto je potrebné dbať na kvalitnú obuv prípadne turistické paličky.

Aj keď je výstup na Lysec kilometrovo chudobný jeho 900 metrové prevýšenie z neho robí turistickú trasu, ktorú ocenia aj náročnejší turisti. Lysec odporúčame navštíviť fotografom, ktorých potešia dostupné vyhliadkové body. Trasa je prístupná celoročne. Občerstviť sa môžete z vlastných zásob alebo po zdolaní vrcholu v stredisku Jasenská dolina.

Borišov

Vrch Veľkej Fatry sa pýši výškou 1509 m.n.m. Borišov patrí medzi obľúbené turistické trasy kvôli jeho kruhovému výhľadu, miernej náročnosti, celoročnej dostupnosti a strategickej polohe spájajúcej iné turistické chodníky. Ku Borišovu sa dá dostať z viacerých smerov my vám predstavíme trasu z Necpalskej doliny, ktorá je od Chaty Kamien vzdialená približne 12 km autom.

Výstup na Borišov začína v závere Necpalskej doliny, kde si pri vodárni môžete odparkovať auto. Toto miesto je posledným legálnym miestom pre odparkovanie auta, pretože za vodárňou sa nachádza ochranárske pásmo. Z doliny sa vyberiete po asfaltke ku rázcestníku Balcierovo. Pokračujete po modrej značke až do záveru Necpalskej doliny. Odtiaľ pokračujete stále po modrej značke cez hustý les. Nad pásmom lesa sa dostanete do úseku lúčnych porastov. V týchto miestach sa nachádza prístupná koliba, ktorá v súčasnosti slúži len ako zástavka na oddych prípadne občerstvenie z vlastných zásob. Pokračujete po lúke ku hustému lesu mierne stúpajúcim terénom. Za lesom sa nachádza Chata pod Borišovom 1366 m.n.m, ktorá je v prevádzke. Na chate sa môžete občerstviť čapovaným pivom, nosičským kakaom, čajom alebo polievkou podľa dennej ponuky. Chata s celoročnou prevádzkou ponúka ubytovanie pre 20 ľudí v štyroch izbách. Chata je východiskovým bodom výstupu na vrchol Borišova. Trasa vedie ponad chatu cez kosodrevinu strmým chodníkom. Vrcholová časť Borišova ponúka krásne výhľady na Ploskú, Ostredok a Suchý vrch.

Z Borišova sa naspäť môžete vybrať po rovnakej trase, ktorou ste sa dostali na vrchol – modrá turistická značka. V prípade, že máte záujem o dlhšiu turistiku môžete pokračovať na Ploskú, Ostredok, Krížnu až na Veľký Šturec.

Chleb

Chleb (1645 m.n.m.) je tretí najvyšší vrchol Veľkej Fatry. Nachádza sa v Krivánskej Malej Fatre a od Veľkého Kriváňa ho delí Snilovské sedlo. Chleb je známy kruhovým výhľadom a typickými svahmi, ktoré sú pozostatkom dávnych zosuvov. Výstup na Chleb je možný z viacerých častí, pričom jednou z nich je prístup lanovkou z časti Vrátná. My vám popíšeme trasu výstupu z ATC Trusalová, ktorá je bližšie ku ubytovaniu na Chate Kamien.

Z Chaty Kamien sa autom dopravíte na parkovisko ATC Trusalová, kde si vozidlo odparkujete. Z parkoviska sa vydáte po označenom turistickom chodníku na rázcestie Zajacová. Pokračujete lesom po zelenej turistickej značke až ku výstupu po bývalej zjazdovke Generál. Zjazdovka je strmšieho charakteru a je schodná celoročne. Nad zjazdovkou sa nachádza Chata pod Chlebom s celoročnou prevádzkou. Na chate sa môžete občerstviť bohatou ponukou jedál i nápojov. Chata stojí v nadmorskej výške 1423 m.n.m. pod hrebeňom Chlebu. Z Chaty vedie zelená turistická značka až ku vrcholu Chleb. Chleb ponúka výhľady na všetky svetové strany. Vidieť môžete Veľký Kriváň, Poludňový Grúň a v prípade priaznivej viditeľnosti Tatry, Oravské Beskydy a končiare Malej a Veľkej Fatry. Prístupný je celoročne a patrí medzi obľúbené turistické i skialpinistické trasy.

Z Chlebu vedie turistická trasa cez Snilovské sedlo až na Veľký fatranský Kriváň. Prejsť môžete aj na druhú stranu Vrátnej. Spätná trasa lemuje výstupovú trasu po zelenej turistickej značke až do ATC Trusalová.

Veľký Kriváň

Najvyšší vrch pohoria Malá Fatra sa rozprestiera vo výške 1708 m.n.m. Kriváň je prístupný po zelenej turistickej značke od chaty Vrátna na Snilovské sedlo alebo od Chaty pod Chlebom cez Snilovské sedlo po červenej značke až na vrchol Veľkého Kriváňu. My Vám predstavíme trasu z Chaty pod Chlebom, ktorá je prístupná z Turčianskej kotliny.

Výstup začína na parkovisku ATC Trusalová odkiaľ sa po značke dostanete ku rázcestiu Zajacová. Nasledujete zelenú turistickú značku, ktorá vás dovedie ku Chate pod Chlebom. Pri Chate pod Chlebom sa vyberiete po vyznačenej trase ku Snilovskému sedlu. Zo Snilovského sedla sa po červenej turistickej značke dostanete ku vrcholu Veľkého Kriváňa. Veľký Kriváň je obľúbeným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom na okolité pohoria. Pri vhodných podmienkach je vidieť Veľký Choč, Oravské Beskydy, Pilsko, Babiu horu a vrchy Malej Fatry, Veľkej Fatry, Nízkych a Vysokých Tatier.

Výstup na Veľký Kriváň nepatrí medzi najľahšie výstupy, ale zvládnu ho aj zdatnejšie deti. Počas zimných mesiacov je výstup náročnejší a vyžaduje si adekvátnu turistickú výstroj. Skalnaté podlažie a bohatá nádielka snehu môže byť klzká a nebezpečná. Z vrcholu Veľkého Kriváňa sa späť dostanete lemovaním výstupovej trasy cez Snilovské sedlo -Chatu pod Chlebom až na parkovisko ATC Trusalová. 

Martinské hole

Martinské hole sa rozprestierajú priamo nad mestom Martin v nadmorskej výške 1150 – 1456 m.n.m.  Martinky patria medzi najrozsiahlejšie rekreačno-turistické stredisko v Lúčanskej Malej Fatre. Sú  prístupné z mesta Martin, Vrútky a Rajecké Teplice autom, bicyklom i pešo. Na vrchole Martinských holí (1456 m.n.m.) sa nachádza vysielač a taktiež prekrásne výhľady na okolitý región Turiec. Turistické trasy sú nenáročné vhodné aj pre rodiny s malými deťmi. Z Chaty Kamien sa môžete vybrať po niekoľkých turistických trasách.

Prvou turistickou trasou je okruh na vysielač. Trasu začíname od Chaty Kamien, pričom sa po žltej turistickej značke dostaneme na Krížavu. Z Krížavej sa po červenej turistickej značke dostaneme na Veľkú lúku (1476 m.n.m.). Vysielač sa nachádza v nadmorskej výške 1457 m.n.m. Trasa ponúka prekrásne výhľady na mesto Martin a jeho okolie. Späť sa dostanete žltou turistickou značkou ku Chate na Martinských holiach a odtiaľ priamo na Chatu Kamien.

Druhá trasa lemuje začiatok prvej trasy až po rázcestie pri vysielači Krížava, kde sa dostanete žltou značkou. Z Krížavy sa vyberiete po červenej značke alebo modrej turistickej značke na Minčol. Obe turistické trasy vedú súbežne do sedla Okopy. Pokračovať budete na sedlo Diaľna a Vrútky. Z Vrútok sa mestskou hromadnou dopravou vrátite späť na Chatu Kamien.

Martinské hole ponúkajú trasy vhodné na ľahkú turistiku s malými deťmi alebo pre seniorov. Martinské hole sú často navštevované za cieľom prechádzky alebo cyklistiky. Lákadlom je aj Chata na Martinských holiach s celoročnou prevádzkou. Turistiku ku vysielaču odporúčame spestriť výstupom po trase Ferratty HZS. Turistické chodníky Martinských holí sú prístupné celoročne bez akejkoľvek uzávery.

Gaderská dolina

Dolina Veľkej Fatry patrí medzi najkrajšie doliny na Slovensku. Gaderská dolina tiež nazývaná Gader sa nachádza v blízkosti obce Blatnica. Prechádzka Gaderskou dolinou je nenáročná, a preto je vhodná pre rodiny s deťmi aj seniorov. Návšteva doliny je vhodná v každom ročnom období.

Gader je východiskovým bodom pre výstup na vrcholy Tlstá, Ostrá, Ostredok a Krížna. Cez celú dolinu vedie nová nepoškodená asfaltová cesta, ktorá je zároveň aj náučným chodníkom. Kvalitný terén ocenia cyklisti a korčuliari. Trasa lemuje Gaderský potok, ktorý v doline vytvára príjemné podnebie a atmosféru. Jedinečnosť doliny vytvárajú prírodné scenérie, ktoré sú klenotom slovenskej prírody. Gaderská dolina je bohatá na faunu a flóru. Oblasť je známa ako domov medveďa hnedého, vlka, rysa i kamzíka.

Z doliny sa viete prejsť ku zrúcanine Blatnického hradu alebo ku Čertovej bráne, kde bol natočený prvý slovenský dlhometrážny film Jánošík. Tých najmenších poteší Mlynčekovo, ktoré vytvorili gaderskí dôchodcovia. Drevené mlynčeky sú milou zástavkou počas prechádzky. Po prechádzke sa môžete občerstviť v reštaurácií Gader, kde ponúkajú teplé jedlo, nápoje i kávu.

Valčianska dolina

Dolina sa nachádza v obci Valča neďaleko mesta Martin. Valčianska dolina je súčasťou Lučanskej Malej Fatry a je východiskom na sedlo Maríková. Na sedlo vedie modro značený turistický chodník. Dolinou preteká Valčiansky potok. Terén prechádzky je nenáročný vhodný pre rodiny s malými deťmi i seniorov. Chodník je asfaltového charakteru s miestami štrkového nánosu. Prechádzka začína na parkovisku rekreačného strediska Snowland. Parkovisko je bezplatné a je otvorené denne 24 hodín. Vyberiete sa po asfaltovej ceste popri Hoteli Impozant smerom do doliny. Po ľavej strane budete obchádzať prírodné jazero, kde sú vybudované lavičky, sochy a náučné tabule. Trasa vedie popri lese a nachádza sa na nej viacero chát a rybníkov. Valčianska dolina je domovom medveďa hnedého, raticovej zveri i diviaka.  

Valčianska dolina je športovo-rekreačné stredisko, ktorého centrom je Snowland. Vyhľadávaný Snowland ponúka letné i zimné atrakcie pre všetky vekové kategórie. Deti sa zabavia v parku s preliezkami alebo na detskej lodi a nafukovacích trampolínach. Pre dospelých je v blízkosti areálu vybudované golfové ihrisko. Po prechádzke sa môžete občerstviť v reštaurácií Humno, kde ponúkajú teplé jedlo, nápoje i kávu. Valčianska dolina je v letných mesiacoch strediskom športových, kultúrnych i zábavných podujatí, preto vám odporúčame sledovať stránky Snowlandu, kde sa o všetkých akciách dozviete včas.

Overte si, či je váš termín voľný